Projektant mebli to profesjonalista, który identyfikuje trendy, bada materiały i opracowuje projekty mebli z uwzględnieniem środowiska oraz potrzeb i pragnień klientów.

W pracach związanych z dekoracją i projektowaniem wnętrz bierze udział zespół profesjonalistów, którzy są odpowiedzialni za idealizację i stworzenie pięknych, harmonijnych, a także funkcjonalnych środowisk.

Wśród nich jest projektant mebli, który jako stary zawód wciąż cierpi na staromodne wyobrażenie o swojej funkcji. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o zawodzie projektanta mebli, obiecującej karierze, która rośnie na rynku i brakuje wykwalifikowanych specjalistów.

Kontynuuj czytanie tego artykułu, aby dowiedzieć się, co czyni projektanta i jak możesz zostać dobrym profesjonalistą, aby wykorzystać obecne możliwości rynkowe. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym asortymentem – MAGO – hurtownia akcesoriów i płyt meblowych.

Kim jest projektant mebli?

Projektant mebli to profesjonalista, który identyfikuje trendy, bada materiały i opracowuje projekty mebli z uwzględnieniem środowiska oraz potrzeb i pragnień klientów.

Czym zajmuje się projektant mebli?

Projektant mebli ma na celu optymalizację środowiska poprzez tworzenie mebli zaprojektowanych dla każdej przestrzeni. Praca może być dobrze wykorzystana zarówno w projektach mieszkaniowych, jak i biznesowych.

Projektowanie mebli zgodnie z oczekiwaniami klientów

Profesjonalista musi wykonywać znacznie więcej niż tylko projektowanie mebli na desce kreślarskiej. Musi tez uwzględnić kilka innych subiektywnych funkcji, takich jak spełnianie i rozumienie potrzeb klientów.

Innym ważnym aspektem kariery projektanta mebli jest badanie i identyfikowanie trendów, a także poznawanie między innymi wzornictwa, ergonomii, wystroju, łączenia tekstur i kolorów. W tym celu zawsze dobrze jest mieć jako podstawę bank repertuarów i źródeł wysokiej jakości informacji.

Konieczna jest również znajomość konkretnego oprogramowania, które pozwala na szczegółową wizualizację projektu, w tym wstawianie mebli w środowisku stworzonym w 3D.

Produkcja mebli – współpraca z hurtownią akcesoriów i płyt meblowych

Na koniec projektant mebli monitoruje proces produkcji elementów, aby mieć pewność, że projekt zostanie zrealizowany prawidłowo. Do tego potrzebuje sprawdzonych dostawców akcesoriów do mebli i płyt meblowych, takich jak hurtownia MAGO z Łodzi.

Wśród głównych obowiązków projektanta mebli można też wymienić:

     przeprowadzanie badania rynku,

     znajomość trendów w dekoracji i wzornictwie,

     znajomość między innymi surowców, materiałów meblowych, kolorów, faktur,

     obsługuj klientów,

     opracowanie projektów,

     planowanie budżetu,

     negocjacje i metody płatności,

     sprzedaż,

     przeprowadzanie obsługi posprzedażowej wraz z kontynuacją projektu.

W jakich branżach może pracować projektant mebli?

Projektant mebli może pracować w salonach meblowych, stolarniach, fabrykach, firmach dekoratorskich, może mieć firmę meblarską, tworzyć własne meble, a nawet oferować swoje usługi bezpośrednio klientom, działając jako freelancer.

Aby zbudować udaną karierę, ważne jest, aby mieć dobrą reputację i stworzyć wizerunek, który wzbudza zaufanie na rynku.

Dlatego ważne jest, aby ten profesjonalista nadzorował wszystkie etapy produkcji mebli, nawet montaż w środowiskach, aby upewnić się, że wszystko jest zgodne z jego projektem i oczekiwaniami klienta.

Co trzeba zrobić, aby zostać projektantem mebli?

Aby rozpocząć karierę jako projektant mebli, trzeba najpierw utożsamić się z zawodem, który wiąże się z wieloma kalkulacjami, projektowaniem, relacjami międzyludzkimi i koniecznością nadążania za rynkiem.

Kształcenie w zawodzie projektanta mebli

Po tej analizie idealnym rozwiązaniem jest wybranie się na kurs techniczny z projektowania mebli lub do szkoły projektowania wnętrz, aby zdobyć podstawową wiedzę o zawodzie. Absolwenci kierunków architektura i urbanistyka również mogą zostać projektantami mebli, gdyż posiadają niezbędną wiedzę, kształcenie jest wtedy jeszcze bardziej wszechstronne.

Projektant zwykle opracowuje projekt od wstępnej rozmowy z klientem, zrozumienia jego potrzeb i monitorowania wszystkich etapów, aż do ostatecznej dostawy. Dlatego oprócz projektowania musi rozwijać różne umiejętności, takie jak sprzedaż, negocjacje, obsługa oprogramowania.

W zależności od miejsca pracy, takiego jak sklep z meblami na zamówienie, niektóre czynności mogą być wykonywane przez innych specjalistów.

Umiejętność dobrego rysowania nie jest niezbędna do pracy jako projektant mebli, wbrew temu, co mogłoby się wydawać. Obecnie oprogramowanie do rysunków 2D i 3D, a także specjalne oprogramowanie do opracowywania projektów, pomaga tworzyć niesamowite rysunki przy mniejszym wysiłku.

Wskazówki, jak zwiększyć swój potencjał zawodowy jako projektant mebli

Nawet przy pełnym rozwoju rynku fundamentalne jest, aby profesjonalista rozwijał działania, które zwiększają potencjał jego kariery, tworząc sposoby na wyróżnienie się na tle konkurencji.

Istnieje kilka ważnych wskazówek, takich jak:

     Uczestnictwo w targach i wydarzeniach z zakresu meblarstwa i dekoracji.

     Przeprowadzanie wewnętrznych sesji szkoleniowych w celu wymiany pomysłów.

     Inwestycja w kursy projektowania.

     Nawiąż współpracę z firmami z branży – w tym, z hurtownią z akcesoriami i płytami meblowymi MAGO z Łodzi!

     Dowiedz się o sprzedaży i negocjacjach, obsłudze klienta, ergonomii itp.

     Zainwestuj w networking z innymi profesjonalistami.

     Zainteresuj się obszarem, który jest obecnie bardzo popularny.

Teraz wiesz już wszystko o zawodzie projektanta mebli i możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest tworzenie pierwszych projektów i budowanie portfolio. Powodzenia!